Primarul Viluț Mezdrea îi invită pe oameni la o nouă ediție a spectacolului „Sfânta Seară de Crăciun” de la Poiana Stampei

De 24 de ani, pe 25 decembrie, comunitatea din Poiana Stampei se adună laolaltă pentru a lua parte la un eveniment de suflet și de tradiție: „Sfânta Seară de Crăciun”.

În această seară sfântă, când Mântuitorul a venit în lume pentru a o mântui, comuna răsună a colinde și urături și ca dovadă că programul este tot mai complex de la an la an, în seara de Crăciun de anul acesta, la Poiana Stampei vor poposi artiști extrem de iubiți și apreciați de toată lumea.

Evenimentul va debuta la ora 17:30, iar pe scenă vor urca artiști locali și ansambluri folclorice, invitații speciali ai serii fiind Anuța Motofelea și Sarah și Banto Dos Santos, brazilienii adoptați și îndrăgiți de România.

De asemenea, gospodarii din Poiana Stampei vor fi colindați și de Raluca Vasiluț Corujan și de Diana Ciubotaru Lăcătuș, iar bogăția tradițiilor locale va fi pusă în valoare și de Ansamblul Folcloric „Poienița”, Ansamblul Folcloric „Dorna Dorului”, Ansamblul Folcloric „Bistrița Aurie”, Ansamblul Folcloric „Coșnencuța”, Ansamblul Folcloric „Plaiurile Bârgăului”, Grupul vocal „Flori de Merișor” și de Grupul vocal „Flori de pe Dorna”.

„La finalul fiecărui an, de 24 de ani încoace, ne adunăm cu toții pentru a asculta colinde, a depăna amintiri de peste an și pentru a petrece timp de calitate împreună. Crăciunul nu este doar despre luminițe și cadouri, ci despre credință, familie și comunitate, iar «Sfânta Seară de Crăciun» ne adună în jurul acestor valori pe noi, marea familie a comunei Poiana Stampei. De aceea, vă invit pe toți, localnici și turiști aflați în zonă, să petrecem împreună și în compania artiștilor invitați seara sfântă a Crăciunului de anul acesta! Vă așteptăm cu drag!”, a transmis primarul comunei Poiana Stampei, Viluț Mezdrea.

Evenimentul, organizat de Primăria și Consiliul Local Poiana Stampei, în parteneriat cu Casa de Cultură „Elisei Todașcă” și cu sprijinul asociației „Via Moldavia”, va fi prezentat de jurnalista Raluca Bercea.