Pieton băut, lovit de mașină după ce a traversat prin loc nepermis, la Rădăuți

O clipă de neatenție combinată cu consumul de alcool a dus la producerea unui accident rutier sâmbătă după-amiază, pe strada Calea Cernăuți din municipiul Rădăuți. Incidentul a fost raportat prin numărul de urgență 112 la ora 17:44.

Potrivit primelor verificări, un bărbat de 42 de ani, B.D., localnic, se deplasa în calitate de pieton când s-a angajat în traversarea străzii prin loc nepermis. În acel moment, acesta a fost acroșat de un autoturism marca Dacia, condus de U.G., care circula dinspre Dornești către centrul municipiului.

Imediat după impact, șoferul a dat dovadă de spirit civic și a transportat personal victima la Spitalul municipal Rădăuți pentru a primi îngrijiri medicale.

Medicii au stabilit că pietonul a scăpat cu răni relativ ușoare, respectiv cu traumatism ușor membru inferior stâng.

Polițiștii au constatat că B.D. se afla într-o stare avansată de ebrietate, însă acesta a refuzat testarea cu aparatul etilometru.

Conducătorul auto a fost testat, rezultatul fiind 0,00 mg/l alcool pur în aerul expirat.

Deși a fost victima accidentului, pietonul a fost tras la răspundere pentru comportamentul său iresponsabil în trafic.

B.D. a fost amendat cu suma de 607,50 lei pentru traversare prin loc nepermis, conform OUG 195/2002. Conform procedurii, polițiștii au întocmit un dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de „vătămare corporală din culpă”, investigațiile fiind continuate de Compartimentul Rutier Rădăuți.