Polițiștii suceveni au descins ieri în stațiile de cale ferată și în triaje pentru a descuraja hoții de componente feroviare și pe cei care vizează mărfurile transportate pe șine. În cadrul acțiunii, au fost verificate peste 300 de vagoane încărcate cu produse strategice.
Efective din cadrul Serviciului Județean Transporturi Suceava au organizat, pe data de 12 mai, o acțiune de control de amploare. Obiectivul principal a fost prevenirea furturilor din vagoanele de marfă, dar și a componentelor de la mijloacele de material rulant, urmărindu-se totodată creșterea siguranței în zonele adiacente căii ferate.
La activități au participat 12 polițiști, sprijiniți de patru lucrători specializați din cadrul structurilor feroviare.
Sute de vagoane cu cereale și combustibil, luate la bani mărunți
Bilanțul acțiunii arată o mobilizare semnificativă de forțe:
-
Au fost verificate 12 trenuri de marfă, însumând un total de 309 vagoane încărcate cu cereale, combustibil și ciment.
-
Controalele s-au extins și în depourile de vagoane, precum și în magaziile de piese.
-
În total, au fost legitimate 58 de persoane.
Deși nu au fost constatate infracțiuni flagrante sau incidente majore care să pună în pericol traficul feroviar, polițiștii nu au plecat fără a aplica sancțiuni. Au fost date 9 amenzi, cu o valoare totală de peste 3.700 de lei.
Dintre acestea, trei sancțiuni au vizat încălcări ale normelor de conviețuire socială și ordine publică, în timp ce alte patru amenzi au fost aplicate în baza HG 203/1994, privind sancționarea contravențiilor la normele de transport pe calea ferată.
Astfel de acțiuni vor continua și în perioada următoare, polițiștii de la Transporturi monitorizând constant triajele și zonele critice pentru a preveni actele de vandalism sau sustragerile de materiale.


