Sâmbătă seară, în jurul orei 20:55, liniștea din comuna Capu Câmpului a fost spartă de sunetul sirenelor de poliție. Agenții Secției 10 Poliție Rurală Gura Humorului au fost protagonistii unei urmăriri în toată regula, după ce un șofer tupeist a ignorat complet regulile de circulație și semnalele oamenilor legii.
Totul a început în zona podului peste râul Moldova, de la intrarea în localitatea Capu Codrului. Șoferul unui autoturism marca Opel, care se deplasa dinspre DN 2E, a trecut nonșalant pe culoarea roșie a semaforului montat în zonă. Polițiștii aflați în misiune au încercat să îl tragă pe dreapta, însă conducătorul auto a călcat pedala de accelerație, sperând că va scăpa nepedepsit.
Echipajul a pornit imediat în urmărirea fugarului, cu semnalele acustice și luminoase în funcțiune. Cursa nebună s-a încheiat brusc în zona stației peco Alpin Oil din Capu Câmpului, unde oamenii legii au reușit să blocheze autoturismul în trafic.
Cine se afla la volan și ce a indicat aparatul etilotest: La volanul mașinii a fost identificat I. Ionuț, un bărbat în vârstă de 38 de ani, din satul Brăiești, comuna Cornu Luncii. Deși verificările în baza de date au arătat că actele mașinii sunt în regulă și că bărbatul posedă permis de conducere valabil, motivul fugii a fost descoperit rapid de polițiști: suceveanul emana o puternică halenă alcoolică.
La testarea cu aparatul etilotest, rezultatul a fost unul de-a dreptul șocant: 0,66 mg/l alcool pur în aerul expirat.
Având în vedere valoarea uriașă indicată de aparat, șoferul a fost „escortat” direct la Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului Orășenesc Gura Humorului, unde i s-au recoltat două probe biologice de sânge, la interval de o oră, pentru stabilirea cu exactitate a alcoolemiei.
Bărbatul din Cornu Luncii s-a ales acum cu un dosar penal de toată frumusețea pentru săvârșirea infracțiunii de „conducerea unui vehicul sub influența alcoolului sau a altor substanțe”. Cazul a fost înaintat pentru soluționare procedurală Parchetului de pe lângă Judecătoria Gura Humorului, iar individul riscă să rămână pieton pentru o bună perioadă de timp și chiar o pedeapsă cu închisoarea.


