O adolescentă de 15 ani a fost snopită în bătaie într-un parc din Rădăuți de mama și sora unei alte minore

O reglare de conturi de o violență rară a avut loc în plină zi, într-un spațiu public extrem de circulat din municipiul Rădăuți. O adolescentă a căzut victima furiei a două femei care au atacat-o și au lovit-o în mod repetat sub privirile îngrozite ale trecătorilor, totul pornind de la o neînțelegere între minore. Polițiștii s-au autosesizat și au luat deja primele măsuri drastice.

Atac brutal în zona monumentului istoric din centrul municipiului

Incidentul a avut loc în după-amiaza zilei de 15.06.2026, în jurul orei 15:20. Scena violentă s-a derulat în parcul central din municipiul Rădăuți, chiar în zona statuii ecvestre a lui Bogdan I. Forțele de ordine din cadrul Poliției Municipiului Rădăuți s-au autosesizat imediat după ce informațiile despre conflictul stradal au ajuns în atenția lor.

Investigațiile prompte au scos la iveală faptul că atacul fusese premeditat. Pe fondul unui conflict mai vechi apărut între două minore, mama uneia dintre ele, o femeie în vârstă de 42 de ani, însoțită de cealaltă fiică a sa, o tânără de 20 de ani, ambele dintr-o comună învecinată, au venit în parc cu scopul clar de a se răzbuna. Cele două femei au localizat-o pe cealaltă adolescentă implicată în dispută, în vârstă de numai 15 ani, și s-au năpustit asupra ei.

Fără să le pese de consecințe sau de spațiul public în care se aflau, agresoarele i-au aplicat fetei de 15 ani multiple lovituri, provocându-i suferințe fizice severe. Prin comportamentul lor agresiv și limbajul folosit, cele două au tulburat grav ordinea și liniștea publică, stârnind indignarea, revolta și frica cetățenilor care se plimbau prin parc la acea oră.

Una dintre agresoare a ajuns în arest, cealaltă a scăpat datorită copilului

La data de 16.06.2026, în urma administrării unui bogat material probatoriu de către lucrătorii din cadrul Biroului de Ordine Publică, polițiștii au dispus continuarea urmăririi penale și au trecut la măsuri preventive.

Prin ordonanța organelor de cercetare penală, mama în vârstă de 42 de ani a fost reținută pentru o perioadă de 24 de ore. O escortă a poliției a preluat-o și a condus-o direct în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă din cadrul IPJ Suceava. În ceea ce o privește pe fiica acesteia, în vârstă de 20 de ani, deși este cercetată în același dosar penal, anchetatorii au decis să nu aplice măsura reținerii, având în vedere că tânăra are în îngrijire un copil foarte mic, în vârstă de un an și șase luni.

Dosar penal complex sub supravegherea procurorilor

Ancheta este departe de a fi încheiată. Ambele femei sunt cercetate în stare de urmărire penală pentru comiterea în concurs a infracțiunilor de „tulburarea ordinii și liniștii publice” și „lovirea sau alte violențe”, fapte agravate de contextul în care au fost comise și de vulnerabilitatea victimei minore.

Dosarul penal se află în lucru la Biroul de Ordine Publică din cadrul Poliției Rădăuți, sub directa supraveghere a unui procuror din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Rădăuți, urmând ca la finalizarea cercetărilor să fie dispusă trimiterea în judecată a celor două agresoare.