O adolescentă a fost lovită de o autoutilitară chiar în fața porții. Șoferul era distras de telefonul mobil

Miercuri după-amiază, în jurul orei 15:55, o adolescentă a fost rănită pe raza localității Mănăstirea Humorului, după ce o autoutilitară a părăsit partea carosabilă și a izbit-o chiar pe podețul din fața casei sale.

Un bărbat în vârstă de 50 de ani, din satul Runcu, comuna Cacica, se deplasa la volanul unei autoutilitare pe strada Ștefan cel Mare, din direcția orașului Gura Humorului către centrul localității Mănăstirea Humorului. În dreptul unui imobil, din cauza unor preocupări de natură să îi distragă atenția, mai exact utilizarea telefonului mobil, șoferul a pierdut controlul asupra direcției de mers. Vehiculul a părăsit partea carosabilă prin partea dreaptă, a rulat pe acostament, iar în dreptul unui alt imobil a lovit cu partea dreaptă gardul podețului din fața porții de acces.

În urma acestui impact, autoutilitara a acroșat o tânără în vârstă de 16 ani, localnică, ce se afla în calitate de pieton pe podețul din fața imobilului unde locuiește, în afara părții carosabile. Adolescenta a suferit leziuni ușoare în urma accidentului.

O adolescentă a fost lovită de o autoutilitară chiar în fața porții. Șoferul era distras de telefonul mobil

Conducătorul auto a fost testat la fața locului cu aparatul etilometru, rezultatul fiind negativ. Acesta a fost condus ulterior la Spitalul Orășenesc Gura Humorului, unde i-au fost recoltate două probe de sânge pentru stabilirea alcoolemiei. În cauză a fost întocmit un dosar penal sub aspectul comiterii infracțiunii de vătămare corporală din culpă, din primele cercetări rezultând că vinovăția aparține șoferului care a fost distras de telefonul mobil în timpul conducerii.