Președintele Consiliului Județean Suceava, Gheorghe Șoldan, reacționează dur în urma deciziei Guvernului de a debloca un număr limitat de posturi în spitalele din țară. Oficialul sucevean acuză o distribuție inegală și lipsită de echitate a resurselor umane, subliniind că Spitalul Clinic Județean de Urgență „Sfântul Ioan cel Nou” Suceava a primit mai puțin de jumătate din necesarul solicitat.
Deblocarea posturilor din sistemul sanitar vine după săptămâni de presiuni, greve în peste 400 de spitale și inițiative legislative în Parlament. Cu toate acestea, modul în care au fost repartizate locurile aprobate ridică semne de întrebare pentru administrația județeană. Spitalul Județean Suceava a primit 89 de posturi dintr-un necesar de 199 solicitate, în timp ce Spitalul din Oradea a primit 131 de posturi.
Gheorghe Șoldan critică repartizarea posturilor din sănătate: „Suceava a primit doar 89 de posturi din 199 solicitate, în timp ce Oradea a primit 131”
„După ce luni de zile a susținut că nu se poate, premierul demis Ilie Bolojan a aprobat aseară deblocarea unor posturi în spitalele din România. A făcut-o abia după declanșarea grevei în peste 400 de spitale și după ce Parlamentul, la inițiativa PSD, adoptase deja soluția legislativă pentru rezolvarea crizei.
Însă împărțirea făcută de Guvernul demis Bolojan nu pare nici pe departe una echitabilă.
Spitalul Clinic Județean de Urgență Suceava a primit doar 89 dintre cele 199 de posturi solicitate.
Spitalul din Oradea a primit 131.
Spitalul Clinic Județean de Urgență „Sfântul Ioan cel Nou” Suceava deservește aproximativ 650.000 de locuitori și primește pacienți inclusiv din județele învecinate, dar și din Ucraina și Republica Moldova. Iar lipsa personalului este una dintre cele mai grave probleme ale spitalului sucevean.
Secțiile funcționează sub presiune, cadrele medicale sunt suprasolicitate, iar pacienții resimt zilnic acest deficit.
Și, totuși, la împărțirea disperată de aseară, Suceava primește doar 89 de posturi. Iar Oradea lui Bolojan, 131.
Nu contest nevoia de personal a spitalului din Oradea. Sunt convins că și acolo este nevoie de medici, asistenți și personal auxiliar, așa cum este nevoie în toate spitalele mari din România.
Doar că, în forma actuală, această împărțire nu este corectă.
Cerem respect pentru județul Suceava și transparență în deciziile care afectează direct viața oamenilor”, a transmis Gheorghe Șoldan, președintele CJ Suceava