Bărbat beat din Mălini, identificat în trafic, la Mănăstirea Humorului

La 30.11.2025, la ora 01.35, polițiștii Secției 10 Poliție Rurală Gura Humorului aflau în patrulare pe DJ 177 în zona Mănăstirea Humorului. Echipajul a efectuat semnal de oprire unui autoturism Volkswagen care circula spre Gura Humorului. Șoferul a oprit pe partea dreaptă, în afara carosabilului.

La volan a fost identificat N. V., de 34 de ani, din satul Pîraie, comuna Mălini. Acesta a prezentat cartea de identitate și permisul de conducere și a declarat că nu are asupra lui documentele autoturismului.

Pentru că șoferul emana halenă alcoolică, polițiștii l-au testat cu aparatul etilotest. Rezultatul a indicat 0,80 mg/l alcool pur în aerul expirat. Șoferul a fost dus la Spitalul Orășenesc Gura Humorului pentru recoltarea probelor biologice de sânge. Acesta și-a dat acordul scris, fiind prelevate două mostre la interval de o oră.

Verificările în baza de date au arătat că N. V. deține permis de conducere valabil, însă autoturismul are ITP expirat din 27.08.2025 și nu are poliță RCA valabilă.

A fost întocmit dosar penal pentru infracțiunea de conducere sub influența alcoolului.