Simularea examenului național de bacalaureat a continuat astăzi, 24 martie 2026, cu proba scrisă obligatorie a profilului (E.c). Calendarul și organizarea acestui eveniment sunt stabilite de Ministerul Educației și Cercetării, conform reglementărilor legale în vigoare.
Examenul s-a desfășurat fără incidente în toate cele 42 de centre de examen organizate la nivelul unităților de învățământ. Această etapă este esențială pentru obișnuirea elevilor cu rigorile examenului din vară și pentru evaluarea nivelului actual de pregătire.
Datele centralizate de Inspectoratul Școlar Județean Suceava arată următoarea situație privind participarea candidaților. Au fost înscriși 5.704 candidați, din care s-au prezentat 4.721 candidați, 983 absentând.
Procesul este monitorizat îndeaproape de conducerea Inspectoratului Școlar, sub coordonarea Inspectorului Școlar General, prof. Nicolae – Ciprian Anton.
Simularea respectă prevederile Ordinului MEC nr. 6059/2025, asigurând un cadru identic cu cel al examenului propriu-zis de bacalaureat.


