Bărbat din Dărmănești, condamnat la aproape 3 ani de închisoare

Un bărbat din localitatea Măriței, comuna Dărmănești, a fost încarcerat în cursul zilei de miercuri după ce pe numele său fusese emis un mandat de executare a pedepsei cu închisoarea. Judecătoria Suceava a dispus condamnarea acestuia la o pedeapsă de 2 ani, 11 luni și 10 zile de detenție pentru comiterea unor infracțiuni la regimul rutier.

Imediat după emiterea mandatului la data de 23 aprilie 2026, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Dărmănești au demarat verificări pentru localizarea persoanei în cauză, însă aceasta nu a fost găsită inițial la domiciliu, fapt ce a dus la solicitarea dării sale în urmărire. Ulterior, în data de 29 aprilie, în jurul orei 12:30, bărbatul a fost identificat pe raza comunei de domiciliu. Acesta le-a declarat autorităților că în ultimele două săptămâni s-ar fi aflat la muncă în municipiul Brașov.

După procedurile de identificare, polițiștii au constituit o escortă care l-a transportat pe condamnat la Penitenciarul Botoșani. Bărbatul a fost încarcerat la ora 17:45, moment în care autoritățile au solicitat și revocarea măsurii de urmărire care fusese instituită pe numele său.