În seara zilei de 14 iulie 2026, în jurul orei 19:25, un echipaj de poliție rutieră aflat în misiune de supraveghere și control pe raza comunei Breaza a oprit pentru control un autoturism care circula pe drumul județean DJ 175. Acțiunea polițiștilor s-a desfășurat în cadrul unui plan de prevenire și combatere a infracțiunilor stradale, a nerespectării limitelor de viteză și a consumului de alcool sau substanțe psihoactive la volan.
În urma opririi autovehiculului pe teritoriul satului Breaza, la volan a fost identificat un bărbat în vârstă de 51 de ani, domiciliat în municipiul Câmpulung Moldovenesc. Întrucât existau suspiciuni cu privire la starea fizică a conducătorului auto, acesta a fost supus unei testări cu aparatul etilometru.
Câmpulungean beat, oprit în trafic la Breaza
Dispozitivul de testare a indicat o concentrație alcoolică de 0,50 miligrame pe litru de alcool pur în aerul expirat, valoare care depășește limita contravențională și atrage răspunderea penală. Având în vedere rezultatul testării, bărbatul și-a exprimat consimțământul în scris pentru a fi condus la spitalul municipal din Câmpulung Moldovenesc.
La unitatea medicală, conform normelor legale în vigoare, șoferului i-au fost recoltate două mostre biologice de sânge, la interval de o oră una de cealaltă, în vederea determinării cu exactitate a îmbibației de alcool în sânge. În cauză a fost întocmit un dosar de cercetare penală sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducere a unui vehicul sub influența alcoolului sau a altor substanțe, cercetările fiind continuate de organele judiciare.


