Direcția de Sănătate Publică Suceava a prezentat o analiză privind calitatea apei potabile distribuite în sistem centralizat în județ, document ce a fost discutat în ședința Colegiului Prefectural.
Datele arată o situație în general bună în 2026. Aproximativ 94% din probele analizate au fost conforme cu standardele în vigoare. Autoritățile spun că acest rezultat vine pe fondul unei colaborări mai bune între operatorii de apă și specialiștii din sănătate publică.
O comparație cu anii anteriori arată o scădere a numărului de probe neconforme. În 2025, din 1490 de probe prelevate în 46 de zone de alimentare din județ, 80 au avut depășiri la parametri fizico-chimici precum fier, mangan, amoniu, nitrați sau plumb. Alte 7 probe nu au respectat normele microbiologice.

Cât de sigură este apa de la robinet în Suceava? Raportul DSP arată o scădere majoră a probelor necorespunzătoare
Pentru 2026, din 196 de probe analizate până acum, toate testele microbiologice au fost conforme. Totuși, au fost identificate 15 probe cu probleme la indicatori precum amoniu, mangan și fier. În aceste cazuri, DSP a transmis recomandări de remediere, iar unele deficiențe au fost deja corectate sau sunt în curs de rezolvare.
Autoritățile menționează și lucrări de modernizare a rețelelor de apă care se desfășoară în mai multe localități din județ, cu scopul de a îmbunătăți calitatea serviciilor.
În același timp, inspectorii au raportat situații în care un operator de apă nu a respectat obligațiile legale. Acesta nu ar fi transmis planurile de monitorizare, nu ar fi încheiat contractele necesare și nu ar fi actualizat condițiile igienico sanitare ale sistemului.
Pentru aceste nereguli, Serviciul Control în Sănătate Publică a aplicat patru sancțiuni în 2025, în valoare totală de 73.000 de lei, urmate de alte patru sancțiuni similare în 2026.
Direcția de Sănătate Publică Suceava spune că va continua monitorizarea calității apei și verificările la nivelul sistemelor de alimentare, până la remedierea tuturor deficiențelor constatate.


