Cetatea 1932 Suceava a obținut un succes meritat în etapa a V-a, impunându-se cu 2-0 pe terenul formației CSM Vaslui. Jucătorii pregătiți de Dorin Goian, Ionuț Plămadă și Andrei Ițco au început perfect partida, reușind să deschidă scorul încă din minutul 2, prin Cosmin Tucaliuc. Dominarea sucevenilor s-a concretizat din nou în minutul 36, când Alex Zaharia a dublat avantajul și a stabilit scorul pauzei, 2-0 pentru „alb-albaștri”.
În repriza secundă, Cetatea a gestionat jocul cu maturitate, a menținut diferența de pe tabelă și a obținut astfel al treilea succes al sezonului. Cu cele 9 puncte acumulate, formația suceveană urcă pe locurile de play-off.
În etapa următoare, Cetatea 1932 Suceava va disputa un nou meci în deplasare, pe terenul formației USV Iași. Partida este programată vineri, 26 septembrie, de la ora 17:00.


