Deputatul Veronica Grosu atrage atenția asupra noii obligații de majorare a capitalului social pentru firme

Deputatul Veronica Grosu, circumscripția electorală nr. 35 Suceava, a adresat o interpelare prim-ministrului Ilie Bolojan privind majorarea capitalului social la societățile comerciale. Începând cu 1 ianuarie 2026, noile SRL-uri trebuie să aibă un capital social minim de 500 lei, iar firmele deja înființate trebuie să depună cereri pentru majorarea capitalului social. Pentru companiile cu cifră de afaceri netă de peste 400.000 lei, capitalul social obligatoriu va fi de 5.000 lei.

Deputatul Grosu critică măsura, considerând că nu oferă o garanție reală pentru creditori și că reprezintă o povară suplimentară pentru antreprenori, mai ales într-un context economic dificil, marcat de inflație ridicată, creșteri ale facturilor la utilități și lipsă de creditare. Nerespectarea termenului de depunere a capitalului social poate atrage inactivitate fiscală și dizolvarea de drept a societăților.

În interpelare, Veronica Grosu solicită prim-ministrului clarificări privind planurile guvernului de reducere a taxelor și crearea unui cadru fiscal favorabil pentru companii, astfel încât să se sprijine crearea de locuri de muncă și stabilitatea economică a României.

„Începând cu anul 2026 societățile comerciale nou înființate trebuie să aibă capital social minim de 500 lei iar cele deja înființate trebuie să se conformeze prin depunerea unei cereri de mențiuni pentru majorarea capitalului social. Asta după ce în anul 2020 aceleași autorități au eliminat capitalul social minim de 200 lei. Atunci era o obligație inutilă și acum a devenit utilă. Totul sub pretextul himerei că firmele prezente pe piață vor avea  resurse reale cu care să garanteze în fața creditorilor, respectiv 500 lei. Cum această sumă nu poate fi considerată o garanție serioasă și oricum, după depunerea capitalului social orice companie poate să cheltuiască acel capital pentru uzul firmei, ne întrebăm ce se ascund în spatele acestei măsuri. În prima fază suntem îndrituiți să credem că se dorește alimentare cu fonduri a bugetului Monitorului Oficial al României dar ne este teamă că urmează din nou taxe înrobitoare la Registrul Comerțului. De parcă măsurile luate până acum de către Guvern nu ar fi fost deajuns pentru ca să nu-și dorească foarte mulți cetățeni să înființeze o firmă, că despre investiții în această perioadă nu are rost să mai vorbim. Antreprenorii se roagă să supraviețuiască anului 2026 și concediază din forța de muncă existentă pentru atingerea acestui obiectiv.  

Nerespectarea termenului depunere capital social atrage riscul de inactivitate fiscala si chiar dizolvarea de drept, conform Art. VI alin. (8). De asemenea, orice infiintare de societate trebuie sa tina cont de faptul ca noile reguli privind capitalul social se aplica  la societati comerciale precum SRL-urile, care reprezinta tipul cel mai comun de societate comerciala din Romania. Noile prevederi juridice, care impun un capital social de 500 lei pentru noile SRL-uri si o majorare de capital social obligatorie la 5.000 lei pentru societatile comerciale cu o cifra de afaceri neta de peste 400.000 lei, vor intra in vigoare la 1 ianuarie 2026.
Nu credem în motivele prezentate de autorități și suntem siguri că este vorba despre acoperirea găurilor de la buget și o nouă supraimpozitare asupra companiilor. Capacitatea de testare a rezistenței companiilor la supraimpozitare atinge un maxim istoric. Vă aducem la cunoștință că ați majorat taxele și impozitele la un nivel insuportabil pentru companii și ați generat inflație de 10%. Ați înghețat salariile și pensiile! Ați crescut deliberat  facturile la curent electric cu minim 50% și este iminentă creșterea facturilor la gaze naturale. Mediul economic este deja degradat prin creșterea datoriei externe la peste 1000 miliarde lei cu consecința plății unor dobânzi uriașe, deficitul bugetar este de aproape 10% și  deficitului comercial este la un maxim istoric. Supraimpozitarea companiilor, lipsa creditării, scăderea gradului de ocupare a forței de muncă, toate acestea au dus la creșterea costului vieții și degradarea nivelului de trai, care, a dus la o scădere drastică a consumului și la scăderea cifrelor de afaceri la companiile românești cu consecința generării de șomaj.

 Față de această situație solicit răspuns la următoarea interpelare: La ce dată veți reduce taxele?La ce dată veți cheltui mai puțin pentru menținerea privilegiilor conducătorilor și veți da companiilor o impozitare optimă în vederea creării de locuri de muncă pentru români?”, se arată în textul interpelării.