Vineri, 29 mai, în cadrul unei conferințe de presă, deputatul AUR de Suceava, Florin Pușcașu, a făcut o radiografie severă a primelor 12 luni de mandat ale actualei administrații Rîmbu. Parlamentarul sucevean a scos în evidență „obediența totală” a lui Vasile Rîmbu față de ordinele politice venite de la București, în special în privința restructurărilor masive inspirate de premierul interimar Ilie Bolojan.
Florin Pușcașu a precizaat că, deși Vasile Rîmbu a câștigat Primăria pe listele PSD, el execută cu sfințenie reforme de tăiere impuse de opoziția politică de la Centru, în timp ce propriul său partid a ieșit de la guvernare și nu își mai asumă aceste măsuri economice dure.
„Dincolo de culoarea politică, care se dovedește a fi destul de incertă, conform zvonurilor din peisajul politic sucevean, actuala administrație pare mai obedientă factorului politic de la București decât au sperat sucevenii.
Se spune că, la alegerile locale, contează omul și nu partidul. În această logică, domnul primar Vasile Rîmbu a primit încrederea cetățenilor pe listele PSD, un PSD care, în momentul de față, a ieșit de la guvernare și nu își mai asumă aceste politici.
Cu toate acestea, actualul primar pare că încearcă să convingă prin obediență, ducând mai departe anumite prevederi pe care fostul premier Ilie Bolojan le-a impus în administrația locală prin restructurări.
Felul în care primarul realizează aceste restructurări stârnește, în cel mai bun caz, zâmbete din partea celor care înțeleg care au fost adevăratele intenții și care vor fi efectele reale pe care aceste măsuri le vor produce în mediul economic și social.
Ca să revin la concluziile pe care le-am promis, nu avem de-a face cu un primar asumat politic. Nu avem de-a face cu un primar atent la nevoile cetățenilor, iar aici vorbesc din perspectivă socială, economică și mai ales din perspectiva viitorului acestui oraș, care a fost condus atâta vreme fără strategie și, implicit, fără perspectivă.
Toate măsurile care se iau sunt luate pe genunchi. Sunt măsuri care rezolvă doar probleme de moment, iar această lipsă de viziune este ceea ce vreau să denunț în mod special în această conferință de presă.
Toate întâmplările din peisajul sucevean din ultima perioadă ne arată clar că ne-am înșelat atunci când am acordat girul unui primar care nu reprezintă într-o măsură substanțială interesul și voința cetățenilor.
Nu mai vorbesc despre atitudinea cu care domnul Rîmbu conduce acest oraș. De la aroganță până la nepăsare, toate aceste lucruri îi pot fi imputate în ultimele 12 luni.
Am avut răbdare. Am așteptat să existe planuri coerente și măsuri concrete care să se reflecte atât în prezent, cât și în viitorul sucevenilor.
Ceea ce vedem astăzi este o acțiune total debusolată, bazată pe orgolii și pe sentimente strict personale. Vedem o atitudine care nu îi face cinste domnului primar și care, cu atât mai mult, dăunează cetățenilor.
Din această perspectivă, trag un semnal de alarmă. Sper ca domnul primar să reconsidere atât nevoile reale ale comunității, iar aici vorbesc despre nevoia de educație, despre nevoia de a crea condiții pentru ca cei mici să poată face sport și să aibă activități în aer liber, cât și măsurile care ar trebui măcar să conserve, în această perioadă în care viața românilor devine tot mai grea, nivelul de cheltuieli pe care agenții economici și l-au previzionat pentru perioada următoare.
Din păcate, aceste cheltuieli vor crește. Și încă o dată se dovedește că toate măsurile sunt, în realitate, decontate de cetățeni și de agenții economici locali.
Toate măsurile care au fost întreprinse vor duce la scumpiri, așa cum a spus și domnul Negrea, vor crește chiriile comercianților, vor afecta condițiile în care aceștia își desfășoară activitatea și, mai ales, perspectiva de a-și continua activitatea în plan local.
Sper ca acest semnal de alarmă să fie perceput în mod pozitiv de administrația suceveană. Suntem dispuși să venim cu soluții și propuneri pentru ca vocea cetățenilor Sucevei să nu fie doar ascultată, ci și transpusă în măsuri concrete la nivel local”, a declarat vineri, 29 mai, în cadrul unei conferințe de presă, deputatul AUR de Suceava Florin Pușcașu.



