Piața Volantă din Suceava, pe podiumul internațional, la categoria „Cel mai bun comerciant de alimente organice”

Două inițiative românești au fost desemnate finaliste la două categorii ale Premiilor UE pentru produse ecologice 2025, care recompensează excelența în agricultură sustenabilă. Potrivit Ministerului Agriculturii, este vorba despre  Herța Bio Apicole SRL din Sibiu, care este finalistă la categoria „Cea mai bună companie ecologică din Europa” în cadrul Premiilor UE pentru produse ecologice 2025.
Totodată, Piața Volantă „Din drag de Bucovina”, organizată voluntar de Direcția Agricolă Suceava, împreună cu Asociația Gustă din Bucovina, a fost selectată ca finalistă la categoria „Cel mai bun comerciant de alimente organice”, o recunoaștere importantă pentru promovarea produselor locale și ecologice.
Premiile UE pentru produse ecologice onorează proiecte inovatoare, sustenabile și cu impact de-a lungul întregului lanț valoric ecologic – de la fermieri, procesatori și comercianți, până la restaurante.
Competiția este organizată de Comisia Europeană, împreună cu Comitetul Economic și Social European, Comitetul European al Regiunilor, COPA-COGECA și IFOAM Organics Europe, cu sprijinul Parlamentului European și al Consiliului UE.
Această inițiativă face parte din efortul comun al Uniunii Europene de a atinge obiectivul Pactului Verde: 25% din suprafața agricolă a UE să fie ecologică până în 2030. 
Trebuie precizat că Piața Volantă din Suceava a fost deschisă sucevenilor în luna septembrie 2021, iar de atunci, sâmbătă de sâmbătă, a funcționat în curtea Direcției Agricole. De altfel, printr-o colaborare cu Universitatea „Ștefan cel Mare” din Suceava, o dată pe lună, micii producători locali își vând produsele la USV.