Un jaf de proporții, desprins parcă din scenariile de film, a fost parțial elucidat de procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Rădăuți, la mai bine de un an de la comiterea faptei. Trei bărbați au fost puși sub acuzare și trimiși în spatele gratiilor pentru un furt din locuință în urma căruia au dispărut zeci de mii de euro și lingouri de aur.
Lovitura a fost dată în noaptea de 22 spre 23 februarie 2025 într-o localitate rurală din județul Suceava, fiind planificată în cel mai mic detaliu. Anchetatorii au stabilit că suspecții au acționat la pont. Al treilea inculpat din dosar a avut rolul de „cârtiță”: el le-a furnizat complicilor săi informații prețioase despre existența și locul exact în care se afla un seif în casa victimei. Înarmați cu aceste detalii, ceilalți doi bărbați au mers la imobil și, pentru a nu lăsa urme, au întrerupt mai întâi alimentarea cu energie electrică a casei, scoțând astfel din funcțiune sistemul de supraveghere video. Ulterior, au pătruns în locuință prin efracție și escaladare, de unde au plecat cu aproximativ 47.500 de euro și șase lingouri din aur, paguba totală fiind ridicată la circa 57.500 de euro.
După un an și jumătate de investigații, pe 17 iunie 2026, procurorii au dispus punerea în mișcare a acțiunii penale împotriva celor trei, doi fiind acuzați de furt calificat, iar pontistul de complicitate. O zi mai târziu, pe 18 iunie 2026, magistrații au admis propunerea parchetului și au emis mandate de arestare preventivă pentru 30 de zile pe numele tuturor celor implicați. Reprezentanții instituției menționează că cercetările continuă, timp în care inculpații se bucură de prezumția de nevinovăție.


