Rezultatele inițiale înregistrate la proba scrisă desfășurată marți, 8 iulie 2025, în cadrul examenului național pentru definitivare în învățământul preuniversitar, au fost publicate astăzi, 15 iulie 2025, pe site-ul dedicat și în centrele de examen.
În județul Suceava dintre cei 373 candidați validați pentru a participa la proba scrisă au absentat 17 candidați, iar 12 candidați s-au retras (1 candidat din motive medicale, iar 11 candidați din motive personale), 344 de lucrări au fost evaluate digitalizat.
Dintre cei 344 de candidați evaluați, 228 candidați au promovat examenul național pentru definitivare în învățământ, obținând medii mai mari sau egale cu 8, rata de promovare la nivelul județului Suceava fiind de 66,3% (116 candidați nu au promovat examenul de definitivat).
Rata de promovare la nivel național este de 65%.
Examenul național de definitivare în învățământ a fost promovat de către 40 de candidați cu media finală între 9,5 și 9,99.
Niciun candidat din județul Suceava nu a obținut nota 10 la proba scrisă.
64 de candidați au obținut note între 9,00 și 9,99, la proba scrisă.
Proba scrisă este parte constitutivă a examenului, nota obținută la această probă având o pondere de 70% în calculul mediei finale. Pentru a fi declarat promovat, un candidat trebuie să obțină minimum media 8, calculată ca medie ponderată a notelor la toate probele examenului, inclusiv proba scrisă.
Conform metodologiei, sunt în măsură să susțină proba scrisă doar candidații care au îndeplinit cumulativ condiţiile prevăzute de metodologie:
- stagiu de predare în specialitate de cel puţin un an;
- calificativul „Bine” sau „Foarte bine” pentru anul şcolar în curs;
- cel puțin media 8 – media aritmetică a notelor obținute la cele două inspecții la clasă și la evaluarea portofoliului profesional, dar note nu mai mici de 7 la fiecare din probele respective.
Ulterior afișării, candidații pot depune contestații (la centrele de examen) astăzi, 15 iulie 2025 (până la ora 20:00) și miercuri, 16 iulie 2025 (până la ora 12:00).
Contestațiile pot fi transmise și prin e-mail, utilizându-se adresa de poștă electronică afișate în centrul de examen în ziua susținerii probei scrise: [email protected].
După afișarea rezultatelor finale, candidații pot solicita comisiei de examen să vizualizeze lucrarea, fără ca, în urma vizualizării, să obțină reevaluarea lucrării și/sau modificarea notelor acordate.
La avizierul Centrului de examen, se afișează perioada și intervalul orar în care se pot depune cereri pentru vizualizarea lucrărilor. Cererile de vizualizare a lucrărilor scrise se înregistrează la secretariatul Centrului de examen.
Rezultatele finale se afișează în centrele de examen și pe pagina web dedicată în data de 21 iulie 2025 și vor fi validate prin ordin de ministru în perioada 24 iulie – 14 august 2025.


