Se pregătește interzicerea totală a telefoanelor, inclusiv în pauze și la liceu! Elevii avertizează: „Oricum nu vom respecta legea!”

Schimbare radicală în sistemul de învățământ din România. Elevii din Suceava și din întreaga țară ar putea rămâne fără telefoane mobile pe toată durata programului școlar, măsura urmând să se aplice inclusiv în timpul pauzelor. Un nou proiect de modificare a Legii Educației, aflat în prezent la Camera Deputaților, propune reguli extrem de stricte și, spre deosebire de legislația actuală, îi vizează direct și pe elevii de liceu.

În momentul de față, telefoanele sunt interzise doar în timpul orelor de curs pentru învățământul preșcolar, primar și gimnazial, în timp ce liceele au libertatea de a-și stabili propriul regulament. Dacă noua lege va trece, regulile devin generale și mult mai dure.

Adio telefoane la sunetul clopoțelului. Cum se vor aplica noile reguli

Inițiativa legislativă prevede că telefoanele vor fi predate la începutul primei ore și vor putea fi recuperate abia la finalul programului. Unitățile de învățământ vor fi obligate să amenajeze spații speciale securizate pentru depozitarea dispozitivelor.

Directorii de școli avertizează însă că măsura va fi extrem de greu de pus în practică:

„Trebuie să avem în vedere spațiile de depozitare, niște proceduri specifice legate de cine își va asuma să colecteze aceste telefoane la începutul programului școlar și să le dea posesorului la final”, explică managerii din educație.

Pentru părinții îngrijorați că nu vor mai putea comunica cu cei mici, inițiatorii legii vin cu o soluție: școlile vor fi obligate să pună la dispoziție un număr de telefon de urgență, care va putea fi apelat de familie în situații excepționale.

Revoltă în rândul elevilor și rezerve din partea experților

Reacția tinerilor nu s-a lăsat așteptată, mulți considerând măsura ca fiind una abuzivă și imposibil de respectat: „Oricum nu s-ar respecta, că ceva tot facem, așa suntem noi”, spune un elev, în timp ce o colegă de-a sa completează: „Mi se pare o măsură mult prea drastică. O să apelăm la părinți și părinții o să vină la școală”.

Nici experții în educație nu privesc cu ochi buni această interdicție totală. Marian Staș, expert în domeniu, avertizează că o astfel de barieră va genera frustrări uriașe:

„Nu asigură un echilibru sănătos necesar între constrângere și libertate și copiii vor răspunde extrem de prost, vor rămâne frustrați în continuare pe timpul orelor”.

Miza din spatele proiectului este însă una de ordin medical și psihologic. Conform unui studiu recent al Organizației Mondiale a Sănătății (OMS), peste 22% dintre copiii români cu vârste între 11 și 15 ani manifestă deja simptome clare de sevraj psihologic în momentele în care nu au acces la ecranul telefonului.