Substația de Ambulanță Fălticeni a marcat miercuri, 24 iunie, intrarea în serviciu a trei ambulanțe noi, care vor contribui la îmbunătățirea intervențiilor medicale de urgență din zonă și din întreg județul Suceava.
Acest moment reprezintă mai mult decât o simplă completare a parcului auto. El simbolizează grija față de sănătatea oamenilor, responsabilitatea față de comunitate și preocuparea permanentă pentru creșterea calității serviciilor medicale de urgență oferite cetățenilor.
Substația de Ambulanță Fălticeni a fost dotată cu trei autosanitare moderne
Cele două autosanitare noi Volkswagen Crafter tip B2, cu tracțiune integrală, vehicule special concepute pentru a răspunde provocărilor specifice județului nostru. Aceste ambulanțe moderne vor contribui semnificativ la creșterea capacității de intervenție în zonele greu accesibile, asigurând deplasarea rapidă și în condiții de siguranță a echipajelor medicale.
Valoarea acestor autosanitare este amplificată de tehnologia medicală de ultimă generație cu care sunt echipate. Pentru prima dată în județul Suceava, ambulanțele beneficiază de sisteme automate de resuscitare cardio-pulmonară, care permit efectuarea manevrelor de resuscitare la standarde înalte și cresc șansele de supraviețuire ale pacienților aflați în stare critică. Totodată, sistemul video de telemedicină care facilitează transmiterea în timp real a datelor medicale către medicii specialiști, oferind posibilitatea unei evaluări rapide și a unui suport medical complex încă din timpul intervenției și al transportului către unitatea spitalicească.

Substația de Ambulanță Fălticeni a fost dotată cu trei autosanitare moderne
Deoarece Substația Fălticeni are linie de garda cu medic, un element deosebit de important al acestei modernizări îl reprezintă ambulanța de tip C2, care poate fi considerată un adevărat spital mobil, deoarece este dotată cu echipamente avansate de monitorizare și resuscitare și permite acordarea de îngrijiri medicale complexe încă de la locul intervenției. Autosanitara tip C2 are în dotare echipamente de ultimă generație, precum ventilator mecanic, defibrilator modern și sistem ECHO FAST portabil, care oferă echipajelor posibilitatea de a efectua evaluări complexe și de a institui rapid măsuri terapeutice salvatoare de viață. În mod special, sistemul ECHO FAST permite identificarea rapidă a hemoragiilor interne și a leziunilor severe la pacienții politraumatizați, contribuind decisiv la creșterea șanselor de supraviețuire.
Ambulanța de tip C2 reprezintă un important progres în capacitatea de răspuns a Serviciului Județean de Ambulanță Suceava la cele mai grave urgențe medicale.

„Prin aceste autosanitare, capacitatea de intervenție a echipajelor noastre este consolidată semnificativ, iar șansele de a ajunge mai rapid și mai eficient la pacienții care au nevoie de ajutor cresc considerabil. În domeniul medicinei de urgență, fiecare minut contează, iar aceste ambulanțe moderne reprezintă un sprijin vital pentru salvarea de vieți omenești.
Doresc să adresez un cuvânt special de mulțumire domnului președinte al Consiliului Județean Suceava, domnul Gheorghe Soldan, pentru prezența sa astăzi în mijlocul nostru.
Prezența dumneavoastră la acest eveniment confirmă încă o dată preocuparea constantă și interesul deosebit pe care Consiliul Județean Suceava îl manifestă față de sistemul medical județean și, față de serviciile medicale de urgență. De fiecare dată când Serviciul Județean de Ambulanță Suceava a avut nevoie de sprijin, am găsit în Consiliul Județean un partener deschis, receptiv și implicat, iar solicitările noastre au primit întotdeauna atenția și susținerea necesară.
Pentru această colaborare bazată pe respect, încredere și responsabilitate față de cetățenii județului Suceava, vă adresăm sincere mulțumiri. Suntem onorați de prezența dumneavoastră astăzi și vă asigurăm de întreaga noastră apreciere.
Un gând deosebit de apreciere și recunoștință se îndreaptă către domnul Primar al Municipiului Fălticeni, domnul Cătălin Coman.
De-a lungul anilor, domnul primar a aratat in mod constant deschidere, implicare și responsabilitate față de activitatea serviciului de ambulanță.
Această colaborare frumoasă și durabilă a contribuit în mod direct la dezvoltarea Substației de Ambulanță Fălticeni și, implicit, la creșterea calității serviciilor medicale de urgență oferite cetățenilor din municipiu și din întreaga zonă arondată.
Adresez un cuvant de multumire Comitetului Director al SAJ Suceava și colectivului Substației de Ambulanță Fălticeni. Prin profesionalismul, devotamentul și spiritul de echipă pe care le demonstrați zi de zi, reprezentați un exemplu de responsabilitate și implicare în slujba comunității. Vă felicit pentru tot ceea ce faceți și vă doresc să aveți puterea și motivația de a continua această misiune nobilă.
Se spune că adevărata valoare a unei comunități se vede în felul în care își protejează oamenii în cele mai grele momente. Astăzi facem încă un pas înainte în această misiune. Poate că peste ani nimeni nu își va aminti numărul acestor ambulanțe sau data acestei inaugurări, dar vor exista oameni care își vor aminti că, într-o zi grea, cineva a ajuns la timp. Iar pentru noi, aceasta este cea mai mare răsplată și cea mai puternică justificare a muncii pe care o facem.
Vă mulțumesc tuturor pentru sprijin, încredere și pentru că sunteți alături de Serviciul Județean de Ambulanță Suceava”, a transmis Mihaela Ianovici, directorul SAJ Suceava.


