Transport ilegal de lemn oprit de polițiști, la Sadova

La 4 noiembrie 2025, ora 06:23, polițiștii din cadrul Secției 11 Poliție Rurală Pojorâta au oprit o autoutilitară marca IVECO pe DC 88, pe direcția Holohoșca – DN17A, pentru verificarea transportului de material lemnos.

Conducătorul auto, I.C., din comuna Mănăstirea Humorului, a prezentat documentele personale și ale vehiculului, toate fiind valabile. Interogarea aplicațiilor „Sumal Inspectorul Pădurii” și „Sumal 2.0” a arătat că transportul nu era însoțit de aviz legal, aspect confirmat și verbal de I.C.

Autoutilitara a fost condusă la Atelierul de Producție Sadova, unde s-a inventariat materialul lemnos: 2,20 mc cherestea rășinoase molid, în valoare de 1.590 lei.

I.C. a fost sancționat contravențional cu amendă de 2.000 lei, iar cheresteaua a fost confiscată și predată în custodie reprezentantului Ocolului Silvic Pojorâta, fiind depozitată în incinta atelierului.