Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis, vineri, prognoza meteo pentru următoarele patru săptămâni, în intervalul 12 mai – 9 iunie. Potrivit meteorologilor, vremea se va încălzi treptat spre finalul lunii mai. Până atunci, va fi mai rece decât în mod normal pentru această perioadă.
Săptămâna 12-19 mai
Potrivit ANM, în săptămâna 12-19 temperaturile vor fi mai scăzute decât în mod obișnuit în toată țara, în special în nord-est. Va ploua mai puțin decât ar fi normal pentru această perioadă, mai ales în vest, nord-vest și centru. Doar în estul extrem al țării cantitățile de ploaie vor fi apropiate de cele normale.
Săptămâna 19-26 mai
În săptămâna 2-9 iunie, vremea se va încălzi în toată țara, mai ales în sud și sud-vest. În vestul țării va ploua puțin mai puțin decât în mod normal, iar în restul țării ploile vor fi apropiate de media perioadei, relatează a3.ro.


