În ședința Consiliului Local Suceava de marți, 31 martie, a avut loc și o dispută pe tema demolării garajelor din oraș, scoțând la iveală un tratament diferențiat care a stârnit nemulțumirea multor suceveni. Consilierul local USR, Mihai Doru Anghelea, l-a interpelat direct pe viceprimarul Dan Ioan Cușnir, solicitându-i explicații cu privire la sumele de bani primite sub formă de despăgubire pentru un garaj demolat, în contextul în care restul cetățenilor aflați în situații similare nu au beneficiat de astfel de compensații.
Mihai Doru Anghelea a subliniat că, în discuțiile purtate pe teren cu proprietarii de garaje, cea mai frecventă nemulțumire a oamenilor vizează tocmai faptul viceprimarul a încasat bani, în timp ce restul comunității a trebuit să accepte demolările fără nicio compensație financiară. Consilierul USR a mers mai departe, catalogându-l pe Dan Cușnir drept o „piatră de moară” pentru actuala administrație în acest proces de eliberare a domeniului public și sugerând că un gest de bun-simț ar fi fost returnarea banilor către bugetul local.
„Îl aduc la cunoștință domnului Cușnir pentru faptul că, de când a început acțiunea de demolare a garajelor, mergând și discutând cu proprietarii de garaje demolate, cea mai frecventă întrebare care mi-a fost pusă în această perioadă este de ce domnul Cușnir a primit bani despăgubire pentru garaje, iar ceilalți nu.
Aceasta este întrebarea care predomină, iar eu consider că domnul Cușnir este o piatră de moară legată de gâtul administrației în această acțiune de demolare.
De fiecare dată, toți cei care au suferit în urma demolării garajelor se vor referi la faptul că domnul Cușnir a primit bani, iar ceilalți nu.
În același timp, consider că ar fi fost un gest de bun-simț ca domnul Cușnir să returneze către Consiliul Local, către bugetul local, mai exact, suma care i-a fost acordată ca despăgubire pentru garajele demolate în trecut”, a declarat consilierul local USR, Mihai Doru Anghelea, în cadrul ședinței Consiliului Local Suceava de marți, 31 martie.
În replică, viceprimarul Dan Ioan Cușnir a încercat să nuanțeze situația, precizând că nu el personal, ci una dintre societățile la care este acționar a încasat suma respectivă. Mai mult, acesta a afirmat că l-ar fi întrebat pe fostul edil cum poate refuza încasarea banilor, însă nu ar fi primit un răspuns concret.
De altfel, vizibil iritat de eticheta de „piatră de moară”, Cușnir i-a transmis consilierului USR că are „multă răbdare” și că timpul va demonstra cine este cu adevărat o piedică pentru instituție.
Mihai Doru Anghelea i-a transmis viceprimarului că, dacă intenția de a renunța la acei bani este reală, serviciul juridic al Primăriei îi poate furniza rapid soluția legală prin care suma încasată poate fi returnată în vistieria orașului, stingând astfel sentimentul de inechitate resimțit de ceilalți proprietari de garaje din Suceava.
„Cred că serviciul juridic poate să vă furnizeze o situație legală prin care puteți returna banii la bugetul local”, a conchis consilierul local Mihai Doru Anghelea.


