Șoferul care a murit în accidentul de la Molid ar fi adormit la volan

La data de 29.11.2025, în jurul orei 00:11, un bărbat în vârstă de 50 de ani, din municipiul Câmpulung Moldovenesc, conducea un autoturism marca Opel pe DN 17, având direcția de deplasare spre municipiul Câmpulung Moldovenesc. La ieșirea dintr-o curbă deosebit de periculoasă la dreapta, șoferul a adormit cel mai probabil la volan, a pierdut controlul direcției și a pătruns pe sensul opus de mers.

Autoturismul a intrat în coliziune laterală dreapta cu o autoutilitară marca VW condusă de un bărbat de 46 de ani din municipiul Suceava, care circula regulamentar din sensul opus. În urma impactului, ambele vehicule au fost proiectate în afara părții carosabile.

Șoferul autoturismului a fost încarcerat și a suferit vătămări corporale grave, fiind declarat decedat la fața locului. Conducătorul autoutilitarei a refuzat inițial acordarea de îngrijiri medicale la fața locului, dar ulterior s-a prezentat la Spitalul Orășenesc Gura Humorului, unde a fost diagnosticat cu traumatism la coloana cervicală.

Testarea cu aparatul etilotest a relevat că șoferul autoutilitarei nu consumase alcool, rezultatul fiind 0,00 mg/l alcool pur în aerul expirat.

În cauză a fost întocmit dosar de cercetare penală sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de ucidere din culpă, faptă prevăzută și pedepsită de art. 192 alin. 1 și 2 din Codul Penal, și vătămare corporală din culpă, faptă prevăzută și pedepsită de art. 196 alin. 2, 3 și 4 din Codul Penal.